GKS Szombierki - Victoria Częstochowa 0:0

05 Maj | Inf. własne | Relacja: Sebastian Budzan / foto: D.Roczniok

Szombierki Bytom - Szczakowianka Jaworzno 2:0 (1:0)

Żółte kartki: Ściuk (55) - Grudziński (37), Rydz (68).

Szombierki: Wiśniewski A. - Grolik, Ściuk (59' Dzierbicki), Orzeszyna, Krakowiak, Łebko, Matys (80' Okaj), Moritz, Tylec, Tsuleskiri (87' Wiśniewski M.), Stasiński (77' Marchewka). Trener Sebastian Gawełczyk.

Szczakowianka: Jewuła - Skrzypiński (89' Kumor), Małkowski, Grudziński (84' Wszoła), Rydz, Hałatek, Kotov, Budak (62' Stachowicz), Gądek (78' Klimek), Szołtys, Chrabąszcz. Trener Dawid Karpiński.

Widzów: 200.

Dzisiejszy mecz był istotny, ponieważ wygrana dawała nadzieje, że jednak w tym sezonie nie opuścimy grona 4-ligowców. Po tym zwycięstwie do 10 miejsca, które z dużym prawdopodobieństwem będzie dawało baraże o pozostanie tracimy 6 punktów. Niby niewiele, ale wyzwanie jest arcytrudne. Trzeba pamiętać, że MKS Myszków, które obecnie zajmuje 10 pozycję ma jeden mecz zaległy - wyjazdowy z Rozwojem Katowice. Przed nami o jeden punkt są jeszcze rezerwy Zagłębia. Do końca sezonu jeszcze 5 kolejek, dodatkowo jednocześnie musimy obserwować III ligę, w której na dole tabeli mamy trzy śląskie drużyny, to wpłynie wprost na spadki w naszej lidze. Teoretycznie nawet 11 miejsce może dać pozostanie w lidze, ale tylko w sytuacji, gdy z III ligi nie spadnie żadna śląska drużyna.
Zapowiada się wyjątkowo ciekawe zakończenie sezonu, które niestety sami sobie zgotowaliśmy. Dla przejrzystości, zasady awansu i spadków w tym sezonie:

Zwycięzca ligi zagra w meczu barażowym o awans do III ligi. O losie niżej sklasyfikowanych klubów przesądzi to, co wydarzy się w III lidze w bieżącym sezonie. Jeśli nie spadnie z niej żaden klub z województwa śląskiego, zespoły z 11. miejsca w obu grupach IV ligi zagrają baraż o utrzymanie. W przypadku, gdy spotka to jeden – takiego barażu nie będzie, drużyny z miejsc 11 spadają automatycznie. Jeśli dwa – baraż będzie musiał zostać rozegrany między drużynami z miejsca 10. Jeżeli trzy – strefa spadkowa do V ligi obejmie miejsca 10-16.

Podstawa: Uchwała Nr 45/23/Z Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej z dnia 14.07.2023 r. (str.4)

Wracając do dzisiejszego meczu, goście nie wyglądali na drużynę, która walczy o 4-ligowy byt. W pierwszej połowie praktycznie nie zagrozili bramce Zielonych. Za to naszym zawodnikom udało się zdobyć prowadzenie i oddać kilka ciekawych strzałów. W 11 minucie pierwsze uderzenie Tylca zza pola karnego zablokowane, dobitka niecelna. W 21 minucie Gaga wykończył akcję Zielonych, pakując piłkę z bliska do bramki gości. Pod koniec pierwszej Tylec był bliski podwyższenia prowadzenia, ale piłka po jego uderzeniu z bliska minęła lewy słupek o milimetry.

W drugiej połowie pierwszą groźną okazję wypracowali Zieloni, w 57 minucie Tylec podał do Stasińskiego, który w sytuacji sam na sam uderzył obok bramki. Chwilę później niewiele zabrakło, a to goście doprowadziliby do wyrównania. Zawodnik Szczakowianki został sfaulowany w naszym polu karnym, sędzia odgwizdał jedenastkę. Piłkę w lewą stronę bramki uderzył Budak, na szczęście Wiśnia obronił jego uderzenie. Kilka minut później to Zieloni rozegrali świetną akcję, Matys podał do Gagi, który w polu karnym zrobił zwód i uderzył na lewy słupek - 2:0. W 65 minucie niewiele zabrakło, żeby świetny drybling Matys zakończył sam na sam, ale nie tym razem. W 82 minucie Okaj z rogu pola karnego, piłka po rykoszecie wyszła na rzut rożny. W 89 minucie Okaj świetnie zbiegł z piłką z prawej strony w pole karne wywalczając rzut rożny. Po jego rozegraniu piłkę w polu karnym dostał Orzeszyna, uderzył mocno i minimalnie obok prawego słupka.

W najbliższej kolejce zagramy wyjazdowe spotkanie z Dramą Zbrosławice, w sobotę 11 maja o godzinie 11:00.